FAQ / OSS

Ofte Stillede Spørgsmål

Nedenunder kan du finde en liste over de spørgsmål som vi får flest af. Hvis dit spørgsmål ikke er besvaret så er du meget velkommen til at udfylde spørgeformularen på højre side, så vender vi tilbage hurtigst muligt!

Hvorfor skal jeg vælge Ladeklubben?

Ladeklubben giver dig en uforlignelig adgang til Danmarks største ladenetværk. Du kan frit sælge strøm til hvem som helst og benytte enhver åben oplader. Strømforbruget aflæses automatisk af appen og sikre en flydende betaling.

Du får endda kr. 0,81 / kWh i refusion for alt den strøm du bruger og sælger. Ladeklubben er den billigste opladerløsning på markedet, og med adgang til et landsdækkende ladenetværk er det den eneste opladerløsning du nogensinde har brug for.

Hvem ejer Ladeboksen?

For at SKAT vil acceptere at vi kan søge refusion, skal Ladeklubben eje ladeboksen. 

Hvad sker der hvis jeg opsiger abonnement?

Hvis du vælger at opsige abonnementet skal du sende ladestanderen tilbage til Ladeklubben. 

Hvordan virker ladenetværket?

Med Ladeklubbens landsdækkende ladenetværk kan du sælge strøm til hvem som helst og oplade hos hvem som helst. Det hele foregår i vores app, hvor du kan se et kort over alle ledige ladestandere, og information omkring din egen lader.

Som forbruger skal du blot køre hen til en lader og tryk på en knap inde i appen, så begynder opladningen. Når du er færdig får du automatisk en regning, mere simpelt bliver det ikke.

Som udbyder kan du frit vælge strømpris og åbningstider for din oplader. Du bliver automatisk betalt når opladningen afsluttes.

Er der en bindingsperiode?

Der er 6 måneders bindingsperiode hos Ladeklubben. Du har dog stadig normal fortrydelsesret, hvis du ikke er tilfreds. Efter bindingsperioden har du 1 måneds opsigelsesvarsel.

Kan jeg få refusion hvis jeg har solceller?

Nej desværre. Hvis du får reduceret elafgift tillader SKAT desværre ikke refusion til opladning af din elbil.

Hvorfor skal jeg vælge Ladeklubben?

Ladeklubben giver dig en uforlignelig adgang til Danmarks største ladenetværk. Du kan frit sælge strøm til hvem som helst og benytte enhver åben oplader. Strømforbruget aflæses automatisk af appen og sikre en flydende betaling.

Du får endda kr. 0,81 / kWh i refusion for alt den strøm du bruger og sælger. Ladeklubben er den billigste opladerløsning på markedet, og med adgang til et landsdækkende ladenetværk er det den eneste opladerløsning du nogensinde har brug for.

Hvordan virker ladenetværket?

Med Ladeklubbens landsdækkende ladenetværk kan du sælge strøm til hvem som helst og oplade hos hvem som helst. Det hele foregår i vores app, hvor du kan se et kort over alle ledige ladestandere, og information omkring din egen lader.

Som forbruger skal du blot køre hen til en lader og tryk på en knap inde i appen, så begynder opladningen. Når du er færdig får du automatisk en regning, mere simpelt bliver det ikke.

Som udbyder kan du frit vælge strømpris og åbningstider for din oplader. Du bliver automatisk betalt når opladningen afsluttes.

Hvad sker der hvis jeg opsiger abonnement?

Hvis du vælger at opsige abonnementet skal du sende ladestanderen tilbage til Ladeklubben. 

Er der en bindingsperiode?

Der er 6 måneders bindingsperiode hos Ladeklubben. Du har dog stadig normal fortrydelsesret, hvis du ikke er tilfreds. Efter bindingsperioden har du 1 måneds opsigelsesvarsel.

Hvem ejer opladeren?

For at SKAT vil acceptere at vi kan søge refusion, skal Ladeklubben eje ladeboksen. 

Kan jeg få refusion hvis jeg har solceller?

Nej desværre. Hvis du får reduceret elafgift tillader Skat desværre ikke refusion til opladning af din elbil.

Hvordan virker refusion?

Som privatperson kan man ikke få tilbagebetalt elafgiften, men det kan ladeoperatører. Det syntes vi ikke var fair, derfor valgte vi at starte Ladeklubben, så alle vores medlemmer havde muligheden for at få refusion.

Som medlem af Ladeklubben får du 68,9 øre/kWh tilbagebetalt, næsten halvdelen af den gennemsnitlig strømpris. Hvis du kører 20.000km om året svarer dette nogenlunde til en årlig besparelse på 5.000kr.

Hvor længe kan Ladeklubben tilbyde refusion?

Refusion af strøm til opladning af elbiler er blevet forlænget til 2030. Så du kan trykt nyde refusion mange år endnu!

Må jeg få refusion hvis jeg har solceller, varmepumpe, jordvarme eller elvarme?

Hvis du får reduceret elafgift tillader Skat desværre ikke refusion til opladning af din elbil. Det synes vi er meget ærgeligt og vi forsøger ihærdigt at få dem til at ændre denne politik. 

Hvornår får jeg refusion?

Ladeklubben udbetaler refusionen 4 gange om året. Vi aflæser automatisk opladerens kWh forbrug gennem vores platform. Vi udbetaler 68,9 øre/kWh for den strøm du har brugt til at oplade din eller andres biler.

Hvordan virker refusion?

Som privatperson kan man ikke få tilbagebetalt elafgiften, men det kan ladeoperatører. Det syntes vi ikke var fair, derfor valgte vi at starte Ladeklubben, så alle vores medlemmer havde muligheden for at få refusion.

Som medlem af Ladeklubben får du 68,9 øre/kWh tilbagebetalt, næsten halvdelen af den gennemsnitlig strømpris. Hvis du kører 20.000km om året svarer dette nogenlunde til en årlig besparelse på 5.000kr.

Hvor længe kan Ladeklubben tilbyde refusion?

Refusion af strøm til opladning af elbiler er blevet forlænget til 2030. Så du kan trykt nyde refusion mange år endnu!

Må jeg få refusion hvis jeg har solceller, varmepumpe, jordvarme eller elvarme?

Hvis du får reduceret elafgift tillader Skat desværre ikke refusion til opladning af din elbil. Det synes vi er meget ærgeligt og vi forsøger ihærdigt at få dem til at ændre denne politik. 

Hvornår får jeg refusion?

Ladeklubben udbetaler refusionen 4 gange om året. Vi aflæser automatisk opladerens kWh forbrug gennem vores platform. Vi udbetaler 68,9 øre/kWh for den strøm du har brugt til at oplade din eller andres biler.

Kan jeg installere opladeren selv?

Nej, det må du ikke. Fordi Ladeklubben er ansvarlig for ladeboksen, så skal vi også sørge for, at ladestanderen bliver installeret korrekt. Det gøres igennem en autoriseret installatør, der først kører når løsningen er testet og du er blevet givet en instruktion i hvordan den virker.

Skal jeg skifte elselskab?

Nej – Du kan frit benytte det elselskab du har lyst til.

Skal jeg opsætte jævnstrømssikring?

Nej. Laderen kommer med indbygget Type B jævnstrømssikring.

Kan jeg installere opladeren selv?

Nej, det må du ikke. Fordi Ladeklubben er ansvarlig for ladeboksen, så skal vi også sørge for, at ladestanderen bliver installeret korrekt. Det gøres igennem en autoriseret installatør, der først kører når løsningen er testet og du er blevet givet en instruktion i hvordan den virker.

Skal jeg opsætte jævnstrømssikring?

Nej. Laderen kommer med indbygget Type B jævnstrømssikring.

Skal jeg skifte elselskab?

Nej – Du kan frit benytte det elselskab du har lyst til.

Hvad koster en oplader fra Ladeklubben?

For at SKAT vil acceptere at vi kan søge refusion, skal Ladeklubben eje ladeboksen.  Du betaler derfor et opstartsgebyr på DKK 6.500 for at blive medlem af Ladeklubben. Derudover koster det DKK 75 / måned for at være medlem. 

Hvor langt er kablet der følger med laderen?

Ladekablet er 5 meter langt. Hvis du har brug for et længere et, kan du kontakte os og så laver vi en særbestilling til dig. Leveringen kommer dog højst sandsynligt til at tage lidt længere end normalt.

Hvad sker der hvis jeg opsiger abonnementet?

Hvis du vælger at opsige abonnementet skal du sende ladestanderen tilbage til Ladeklubben. 

Kan flere biler lade på samme boks?

Laderen kommer med indbygget Type 2 stik, hvilket næsten alle biler i Europa bruger. Det er dog ikke muligt at oplade flere biler på en gang, da der kun er 1 udgang på opladeren.

Hvad koster en oplader fra Ladeklubben?

For at SKAT vil acceptere at vi kan søge refusion, skal Ladeklubben eje ladeboksen.  Du betaler derfor et opstartsgebyr på DKK 6.500 for at blive medlem af Ladeklubben. Derudover koster det DKK 75 / måned for at være medlem. 

Hvad sker der hvis jeg opsiger abonnementet?

Hvis du vælger at opsige abonnementet skal du sende ladestanderen tilbage til Ladeklubben.

Hvor langt er kablet der følger med laderen?

Ladekablet er 5 meter langt. Hvis du har brug for et længere et, kan du kontakte os og så laver vi en særbestilling til dig. Leveringen kommer dog højst sandsynligt til at tage lidt længere end normalt.

Kan flere biler lade på samme boks?

Laderen kommer med indbygget Type 2 stik, hvilket næsten alle biler i Europa bruger. Det er dog ikke muligt at oplade flere biler på en gang, da der kun er 1 udgang på opladeren.

Din Kurv
Din kurv er tom
Calculate Shipping

Vi bruger cookies for at give dig den bedste oplevelse på vores hjemmeside